ARAŞTIRMALAR 2.108 3

Bu Elbise Mavi mi Altın Sarısı mı ?

Beyaz ve altın sarısı ya da…

Mavi ve siyah!

 • 10917444_798516996894693_4287315650977382964_n-1Bir internet sitesinin elbise hakkında açtığı ankette, elbiseyi sarı-beyaz görenlerin sayısı şimdilik daha fazla.
 • Göz retinalarımız, gece ve gündüz görüşünde renkleri ayırdetmemizi sağlayan çubuklarla donatılmış durumda. Ancak bu fikir ayrılığının sebebi olarak, bu hücreleri göstermek yanlış olur.
 • Amerika Randolph-Macon Üniversitesi’nde görev yapan Psikoloji bölümü başkan yardımcısı Prof. Cedar Riener de bu fikir ayrılığının retina kaynaklı olduğunu düşünmediğini belirtiyor ve ekliyor:
 • “Retinadaki bu çubuklar 3 ana renge kodlanmış durumda: kırmızı, mavi ve yeşil. Ve her birimiz renkleri farklı derecelerde algılayarak görüyoruz. Ancak bu farklar bir rengi başka görecek kadar büyük farklar değil. Renk körlüğü olarak adlandırılan yeşil-kırmızı rengi ayırt edememe durumu bile 5-1 derecelendirilirken diğer renklerde bu durum 2-1 şeklinde.”

 

 • Cismin üzerine yansıyan ışığın da rengi farklı algılamaya yol açtığını belirten Riener, ışık yansımalarının da bu görüş ayrılığına sebep olabileceğinin altını çiziyor.
 • Rockefeller Üniversitesi’nden yapılan açıklama ise olaya başka bir açıdan yaklaşıyor. Gözlerimizi baktığımız bir renk veya desenden, bir diğerine çevirdiğimizde, ilk baktığımız renk ve desenin etkisinin yansıyabileceği yönünde. Buna görüşte ‘astarlama’ deniyor.
 • Bilim insanları ise bu elbisenin neden iki farklı renkte göründüğü hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

mavi mi beyaz mı altın sarısı mı ne renk bu elbise ?

Elbiseyi derinlemesine inceledik ve inceleme sırasında da ekibimiz cevap konusunda ikiye bölündü. Ancak gerçek cevabı bize photoshop verdi…

İşte o sonuç:

 

10983563_798516960228030_4791204091178156313_o-1Elbise kesinlikle Mavi siyah. Benim kanaatime göre renk farkının nedeni algıdaki farklılıklar yani renkler aslında beynimizin içinde oluşan elektronik sinyalden ibarettir . Herkesin algılama süresi ve göz bebeklerine gelen ışığın geçirgenliği aynı değildir örneğin 2. Resimde de algı farkına bariz bir örnek bulunmaktadır. Yorum sizin
M.A.T.

 

 

 

 

 

1 2

“Bu Elbise Mavi mi Altın Sarısı mı ?” üzerine 3 yorum

 1. kıvanç dedi ki:

  gerçekten çok yararlı bilgiler paylaşıyorsunuz teşekkürler bu tür resimler cidden kafa karıştırıcı 🙂

  1. Mehmet Ali TOPRAK dedi ki:

   Rica ederiz kıvanç bey. takip etmeye devam edin 🙂

 2. Kartal dedi ki:

  Ben once beyaz sarı gördüm sonra resme dikkatlice bakınca yavaş yavas mavi siyah renge döndü

Bir Cevap Yazın