Akıllı Telefonunuzun Wi-Fi Bağlantısı ve Parmak Hareketleriniz Sizi Ele Verebilir

Akıllı Telefonunuzun Wi-Fi Bağlantısı ve Parmak Hareketleriniz Sizi Ele Verebilir

Gündelik hayatta akıllı telefonumuzdan internette sosyal medyada gezinir yada bazı dosyalar indirebiliriz. WhatsApp üzerinden mesajlaşırız. Bazen de bu mesajlarımızı kimselerin görmesini istemeyiz. Özel konuşmalarımız olabilir.

Bu yüzden otobüsteyken mesaj yazmayı sevmeyiz çünkü birilerinin illaki bakacağını tahmin edebiliriz.

Durum böyleyken yeni bir sistem sayesinde artık ne yazdığınız anlaşılabilir buna banka şifreleriniz de dahil!

  • Akıllı telefonunuza(Andoid, IOS, Windows) dokunduğunuzda yaptığınız parmak hareketleri Wİ-Fİ çekim sinyallerini değiştirebilmekte ve bu iş için tasarlanmış özel Wi-Fi alıcısı sayesinde telefonun gönderdiği sinyal değişim bilgileri sayesinde sinyal değişimlerini  analiz ederek kablosuz ağınıza bağlı olan kişinin parmaklarının akıllı telefonundaki ekranında nasıl hareket ettirdiğini hesaplanabiliyormuş.
  • Böylece kişinin ekranda ne yazdığı da anlaşılabiliniyormuş. Ne yazdığını tahmin etme olasılığı %68, %69 civarlarında oldukça da yüksek bir rakam.
  • Teknoloji ve bilimin nimetlerinin artıkları mı desem bilemedim.
  • Bilinmedik ağlara bağlanırken özellikle kredi kartı bilgilerinizi ve banka şifrenizle alakalı işlemler yapmamanızda önem var diyebilirim.
  • Bu sıradan bir cafedeki WİFİ olsa bile dikkat etmek gerekir. Bilişim suçları faili meçhule karışması en kolay suçlardan malesef.

 

Detay isteyenler :  Digital Library

Bir Cevap Yazın