Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Teknoloji Hızına Uygun Bilgisayarlar

İnsanların içerisinde bulunduğumuz 21.yüzyılda çağın gerekliliklerine uygun hareket etmesi, zihin ve hayal gücünü bu minvalde büyütmesi zorundalığı aşikardır. Bir yandan ışık hızına ulaşma çalışmaları sürerken bir yandan da ölümsüzlük keşfi adına çalışmalar yapılıyor. Bu denli her dalda hızla ilerleyen bilimin ürettiklerinin de aynı oranda hızlı olması gerekiyor. Bilim adına tüm verilerin saklanabilmesi ve daha sonra kullanılabilmesi, bilgisayarın keşfi ile hızlanmıştır. Sadece bilim olarak sınırlandırmanın yanında diğer tüm teknolojiyi kullanan dallarda üretimin kalitesi ve hızı bilgisayarların performansına bağlıdır.

Aynı şekilde gerek günlük hayatımızda da gerekse de iş hayatımızda bilgisayarları sürekli kullanmaktayız. Hızın çerçevesinde değişen dünyada bilgisayarlarımızın da aynı hıza sahip olması gerekiyor. peki bu hıza sahip değilsek bilgisayarların performansını arttırmak için ne gibi işlemler yapmalıyız?

Disk Birleştirme: bilgisayarlarda sürekli veri giriş çıkışı olmasından dolayı kalıntı dosyalar kalabilmektedir. Bu yöntem ile özellikle bilgisayarınızın C diskinde biriken kalıntı dosyaların silinmesini ya da diğer uygun veriler ile birleştirilmesini sağlayarak bilgisayarınızı gözle görülür bir biçimde hızlandırabilirsiniz.

Harici Disk Kullanımı: 21.yüzyılda artık bilgisayarlar içinde film, program vb. gibi dosyaların saklanmasına gerek kalmamıştır. Bunlar için tak çıkar harici diskler kullanılabilir. Veri depolama boyutlarına göre farklılıklar gösteren harici disklerin kullanımı ile bilgisayarınızda fazladan yer kaplama işlemi olmadığı için cihaz rahat çalışarak hızlanacaktır.

RAM Zorlayıcı Oyunların Kaldırılması: her bilgisayarın bir RAM’ı bulunur. 21.yüzyılda RAM genellikle minimum 4gb olarak bulunmaktadır ve bilgisayar performansını arttıran önemli bir parametredir. Bilgisayarımızda her türlü oyunu oynamak isteriz ancak bazı oyunlar gerek grafik özellikleri gerekse de işlemciyi yavaşlatacak kadar büyük boyutlarda olabilir. Bu da RAM’ den fazla kullanım yaparak bilgisayarı yavaşlatacaktır. Bu sebeplerden dolayı RAM boyutuna uygun oyunlar yüklenerek bilgisayar otomatikman hızlandırılabilir.

Bu işlemlerin yanında kısaca da söylemek gerekirse bilgisayarımızı uzun seneler boyunca kullanabilmek adına kapasitesini zorlamayacak şekilde davranmamız gerekmektedir.

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?, Disk Birleştirme Nasıl Yapılır? , Hard Disk Nasıl Kullanılır? , Harddisk’i SSD kadar hızlı yapma, SSD harddiskt karşılaştırması, Bilgisayar virüsleri,  Bilişim, Bilim, Ram, İşlemci, Bilgisayar Parçaları, DDR3 Ram

Bir Cevap Yazın