Deprem Çantanız Neler Olmalı?

Deprem Çantanız Neler Olmalı?

Depremler, her an her yerde meydana gelebilen doğal afetlerden biridir. Bu nedenle herkesin deprem çantasının hazırlanması gerekmektedir. Deprem çantanızda olması gerekenleri aşağıda sıraladık.

İletişim Araçları

İlk olarak deprem çantanızda iletişim araçlarının olması gerekmektedir. Bu araçlar sizin ve sevdiklerinizin arasında iletişim kurabilmenizi sağlar. Deprem çantanızda bir cep telefonu, bir radyo, bir de pervaneli anten olmalıdır.

Ulaşım Araçları

Deprem çantanızda ulaşım için gerekli araçlar da olmalıdır. Günlük hayatta kullandığınız aracının yanına bir bisiklet veya motosiklet, bir de araba lastiği eklemelisiniz. Böylece deprem sonrasında ulaşımda zorluklar yaşamamış olursunuz.

Yiyecekler ve İçecekler

Deprem çantanızda bulunması gereken diğer şeyler de yiyecek ve içeceklerdir. Deprem çantanızda, önceden hazırlanmış ve uzun süre dayanabilecek gıdalar olmalıdır. Bu gıdaların içinde konserve yiyecekler, kuru gıdalar, meyve ve sebze suları, su, su içinde çözünebilen gıdalar ve şekerlemeler bulunmalıdır.

Sağlık Malzemeleri

Deprem çantanızda sağlık malzemeleri de olmalıdır. Bu malzemeler, deprem sonrasında vücudunuzu, basit yaralarınızı, hastalıklarınızı veya diğer sağlık problemlerinizi çözmek için gerekli olacaktır. Bu malzemeler arasında bandaj, merhem, antiseptik, ilaçlar, alerji ilaçları, terlik, kesici aletler ve diğer ilaçlar bulunmalıdır.

Diğer Malzemeler

Deprem çantanızda bulunması gereken diğer malzemeler arasında, el feneri, ışık kaynakları, kibrit, şişme yastık, plastik çuval, parmaklık, çanta, şemsiye, ıslak mendil, taşınabilir tuvalet, çöp poşeti, pamuklu çorap ve diğer ihtiyaçlarınız olmalıdır.

Sonuç

Deprem çantanızda olması gerekenleri sıraladık. Ancak, her zaman her şeyi yanınızda taşıyamazsınız. Bunun yerine, günlük hayatta kullanabileceğiniz önemli malzemeleri seçin ve bunları her zaman deprem çantanızda bulundurun. Deprem çantanızı güncelleyin ve her zaman hazır olun.

Bir Cevap Yazın