Kalem Nargile Zararlı mı?

Kalem Nargile Zararlı mı?

  • Son zamanların  yeni trend ürünü olan ” Kalem Nargile ” özellikle üniversite çağındaki gençlerin genellikle tercih ettiği ürünlerden.  Ürünlerin satış alanıysa genellikle İnstagram Twitter gibi denetim yapılmadan elden satışa sunulmakta.

kalem-nargile

 

Peki ama bu ürünler ne kadar sağlıklı? Ne kadar Sağlık Bakanlığı denetiminden geçiyor?

  • Bu sorunun cevabı malesef bizleri üzdü. Sağlık Bakanlığının bu konuyla alakalı bir çalışmasını bulamadık. Sağlık Bakanlığının çalışması olup olmadığıyla alakalı olarak bir mail attık. Eğer ilgili çalışmaları varsa sizleri bilgilendireceğim.
  • Şahsi olarak yurtdışından(Çin) kendiniz bile 3 4 $’a sipariş edebileceğiniz ürün bilindiği kadarıyla genellikle gümrüğe takılmadan geçebilmekte.  Bu da ürünün hiç bir sağlık bakanlığı kontrolünden geçmediğini gösteriyor. Ancak gümrükte bilindiği gibi alkol ve tütün ürünlerinin girişi yasaklı. Eğer yakalanırsa gümrükte kalabilir.

 

  • Ürünün tercih sebeplerinden birisi meyveli aromaları. Bu ürünler yüksek düzeyde Arsenik içermekte. Denetime tabii olmadıkları için içeriğini tam olarak bilemiyoruz. Ancak unutmayın o ürünlerin tamamı Çin’de üretiliyor. Biliyoruz ki Çin ürünleri kalitesiz ve sağlıksız olur! Siz siz olun kullanmayın kullandırtmayın derim. Bu yazıyı okuyorsanız eminim sağlığınıza değer veren birisinizdir.

 

İncelemesi için Sağlık Bakanlığına durumu bildiren yazı yazacağım. Geri dönüş yaparlarsa yazıyı tekrar güncelleyeceğim.

TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU BAŞKANLIĞI > İLAÇ RUHSATLANDIRMA DAİRE BAŞKANLIĞI tarafından cevap geldi.

Gönderdikleri cevap aynen şöyle :

 

11/06/2013 tarihli ve 28647 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 24/05/2013 tarih ve 6487 sayılı “Bazı Kanunlar ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”un 26. Maddesi ile; 07/11/1996 tarihli 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunun 2. Maddesinin 6. Fıkrasında eklenen “Tütün içermeyen ancak tütün mamulünü taklit eder tarzda kullanılan her türlü nargile ve sigara tütün ürünü kabul edilir.” Hükmü düzenlenmiş olup elektronik sigara ve elektronik nargile tütün ürünü kabul edildiğinden, söz konusu ürünlerin üretimi, ithalatı, piyasaya arzı, satışı ve kullanımı ile ilgili iş ve işlemlerin tütün ve tütün mamulleri mevzuatı uyarınca yürütülmesi gerekmektedir. Bu bağlamda elektronik sigara ile ilgili kurum Tütün, Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK)’dur.

Bilginizi rica ederim.

 

Güncel Sağlık Haberleri, Kalem Nargilenin Zararları, Kalem Nargilede ne var, Kalem Nargilelerin içindekiler, Kalem Nargile sağlıklı mı, Kalem Nargilenin zararları, Kalem Nargile Zararlı mı? , Kalem Nargile, Elektronik Sigara, Elektronik sigara zararlı mı?, Elektonik sigara patladı, kalem nargile içindekiler ,  Tütünsüz Nargile, Tütünsüz elektronik Sigara

4 yorum

  1. Kalem nargile de kalem, elektronik sigara da Zararlı mıdır? evet zararlıdır içmeyin. İçmeyin yazık ciğerlerinize

  2. Siz siz olun kullanmayın kullandırtmayın derim. Bu yazıyı okuyorsanız eminim sağlığınıza değer veren birisinizdir.
    Bu yazınız beni çok etkiledi teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın