Kulak Ağrısından Kısa Süre İçinde Kurtulmanın Yolları

Kulak Ağrısından Kısa Süre İçinde Kurtulmanın Yolları

Neden Kulak Ağrısı Olur?

Kulak ağrısı, her yaştan insanlar için çok sık rastlanan ve çok rahatsız edici bir durumdur. Kulak ağrısının nedenleri arasında en sık olarak burun tıkanıklığı, alerjik rinit, çene sinüslerinin iltihaplanması, kulak zarı hasarı ve enfeksiyonlar bulunur. Kulak ağrısı, ağrı kesici ilaçlar kullanılmadan önce mutlaka bir doktor tarafından muayene edilmesi gereken bir durumdur.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak ağrısı, kulak zarının hasar görmesine veya enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkan ağrıların bir çeşididir. Genellikle, kulak ağrısının nedeni ortaya konulduktan sonra, doktor tarafından reçete edilen kulak ağrısına karşı kullanılan ağrı kesici ilaçlarla kısa süre içinde ortadan kaldırılabilir.

Ev Yöntemleri ile Kulak Ağrısından Kurtulma Yolları

Kulak ağrısından kurtulmak için, öncelikle ağrının nedeni belirlenmelidir. Doktor tarafından reçete edilen ağrı kesiciler kullanılmadan önce, evde aşağıdaki yöntemleri denemek mümkündür:

  • Kaynar suyun içine birkaç damla limon suyu ekleyerek, bu karışımın içinde bir pamukla kulaklarınıza batırabilirsiniz. Bu, kulak arkasındaki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.
  • Kulak arkasına, kulak ağrısına karşı kullanılan bitkisel yağların birkaç damlasını uygulayabilirsiniz. Bitkisel yağlar arasında çörek otu yağı, tıbbi adaçayı yağı ve lavanta yağı en etkili olanlar arasındadır.
  • Kulak ağrısını hafifletmek için, sıcak bir kompres uygulayabilirsiniz. Bir bez parçasını sıcak su ile ıslatıp, kulak arkasına uygulayabilirsiniz.
  • Kulak ağrısının sebebi burun tıkanıklığı ise, havadaki nemi arttırmak için, evde bir buharlaştırıcı kullanabilirsiniz.

Sonuç

Kulak ağrısı, her yaştan insanların sık rastladığı ve çok rahatsız edici bir durumdur. Genellikle, kulak ağrısının nedeni ortaya konulduktan sonra, doktor tarafından reçete edilen kulak ağrısına karşı kullanılan ağrı kesici ilaçlarla kısa süre içinde ortadan kaldırılabilir. Ancak, evde yapılabilecek basit yöntemlerle de kulak ağrısının hafifletilmesi mümkündür.

Bir Cevap Yazın