En İyi Mikro Fotoğraf Nasıl Çekilir?

En İyi Mikro Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Fotoğraf sanatı, insanın hayatındaki anları ölümsüzleştirmek, zamanı geriye döndürmek ve yaşanan anları birer anıya dönüştürme sanatıdır. Fotoğraf sanatına ilgi duyan kişilerin fotoğraflamaktan en zevk aldıkları resimler ise doğa fotoğraflarıdır. Eskiden doğada sadece yakın plan veya makro çekimler kullanarak yapılmaya çalışan detay çekimler ise, değişen teknoloji ile paralel olarak gelişen fotoğraf ekipmanları sayesinde bugün çok daha rahat olarak çekilebilmektedir. Mikro boyutları nedeniyle fotoğrafı çekilemeyen pek çok canlı veya cansız varlığın ve objelerdeki detayların fotoğrafını çekme sanatı olan “Mikro Fotoğrafçılık”, günümüzde fotoğraf tutkunlarına benzersiz fotoğraflar sunmaktadır.

 

Çekilen bir fotoğrafın mikro fotoğraf olarak adlandırılabilmesi için, çekilen görüntünün, film üzerine düşen büyüklüğünün 1/10 oranından daha fazla büyütülmüş olması gerekir. Bu büyüklük en ileri teknolojide, ancak objektifi mikro çekimler için uygun olmayan bir fotoğraf makinesinde bile imkansızdır. Mikro çekimler ancak çekilen görüntü ile objektif arasına mikroskobik bir mercek sisteminin girmesi ile mümkün olabilir. Mikro fotoğraflar bugün özellikle tıpta, biyolojide, arkeolojik kazılarda, adli tıpta ve kriminolojide kullanılmaktadır.

 

Mikro fotoğraflarda çekilen detaylar aslında doğanın bir mucizesi olarak karşımıza çıkar. Mikro fotoğraf çekimleri teknik olarak; fotomikrograf, elektron mikrograf ve dijital mikrograf olarak üçe ayrılır. Bunlardan fotomikrografda; ışık mikroskobu kullanılarak, elektron mikrografda; elektron mikroskobu kullanılarak, dijital mikrograf ise doğrudan mikroskop aracılığı ile yapılan çekimlerdir.

 

Mikro fotoğraf çekilirken en çok dikkat edilmesi gereken ise; görüntünün çıktısı alınırken, doğru yakınlaştırma oranı için mikron çubuklarının kullanımıdır. Mikron çubuğu, mikro fotoğraflarda doğru yakınlaştırmanın yapılabilmesi için kullanılan bir ölçüm çubuğudur. Eğer mikro çubuk kullanmadan yakınlaştırma yapılırsa bazen en iyi teknolojiye sahip fotoğraf makineleri ve merceklerde bile iyi sonuçlar alınamayabilir.

Mikro Fotoğrafçılık, Mikro Fotoğrafçılık nasıl yapılır?, Mikro Fotoğrafçılık Nedir? Mikro fotoğraf nasıl çekilir? Mikro Fotokrafçı Olmak iste

Bir Cevap Yazın