Süper Ay Varken Telefon ve Tabletleri Kapatmalı mıyız Radyasyon Tehlikesi Var mı?

Süper Ay Varken Telefon ve Tabletleri Kapatmalı mıyız Radyasyon Tehlikesi Var mı?

 

Sosyal medyada ve özellikle de WhatsApp da yayılan  aşağıdaki mesaj insanların galeyana gelmesine neden oldu. 

 

İŞTE O MESAJ 

“Acil bu gece 00:30 – 03:30 saatleri arasında telefon, hücresel cihaz, tablet vb. cihazları kapattığınızdan emin olun ve vücudunuzdan uzaklaştırın.Singapur televizyonu haberi açıkladı. Lütfen ailenize ve arkadaşlarınıza söyleyin. Bu gece gezegenimiz için 12:30 ile 03:30 arası çok yüksek radyasyon olacaktır.
Kozmik ışınlar Dünya’ya yaklaşacaktır. Bu yüzden lütfen cep telefonunu kapat. Cihazı vücudunuza yakın bir yerde bırakmayın, bu ciddi hasara neden olabilir. Google, NASA, BBC News’ı kontrol edin. Bu mesajı sizin için önemli olan tüm insanlara gönderin.”

 

Üstelik yazıyı Google Çeviriden çevirmiş süsü vererek bir alt algı operasyonu yaparken de Google, NASA, BBC News’i işin içine katmışlar. Bu bana yine WhatsApp üzerinden gelen ” şu kadar kişiye bu mesajı yolla WhatsApp bedava olacak ” yada ” Şunu şu kadar kişiye yolla 4 GB internet bedava gelecek vs vs gibi çok mesaj gördük. Görmemiz hayırlı bir şey de değil. Buna kanan bir çok kişinin olduğunu gösterir. Bu da ülkemizde sürü psikolojisinin fazla olduğunu gösterir. 

 

RESMİ CEVAP GELDİ BTK AÇIKLADI!

 

BTK bu sosyal medyada dolanan asparagas haberden çok etkilenmiş olacak ki sonunda resmi bir açıklama yaparak halkın bu saçma mesajlara inanmamasını gerektiğini söyledi 

İşte o Açıklama :

BASIN AÇIKLAMASI Sosyal medyada Singapur Televizyonu’na atıfta bulunularak ACİL başlığı ile yayınlanan ve bu gece (15 Kasım 2016 Salı) gezegenimizin çok yüksek radyasyona maruz kalacağı uyarısı ile cep telefonları ve tabletlerin kapatılması gerektiği yönünde mesajların yayıldığı görülmektedir. Doğruluğu teyit edilmemiş ve kamuoyunu yanlış yönlendirme ihtimali bulunan bu tür mesajlara vatandaşlarımızın itibar etmemesi ve ihtiyatla yaklaşması gerektiği değerlendirilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

btk-super-ay-aciklamasi

 

KAYNAK : BTK

2 yorum

Bir Cevap Yazın