Turknet’ten Gibirnet’e Geçmeli miyim? Gibirnet Hızlı mı?

Türk Telekom’dan, Turknetten, Netspeed’den yada benzer firmalardan Gibir nete geçiş yapmalı mıyım? Gibi sorular soruyorsunuzdur. Mevcut operatör zamlarından sonra fiyat performans operatörleri aramaya başladık. Şu an fiyat olarak en uygun gözüken operatör Gibir net gibi gözüküyor. Hatta ondan bile daha ucuz, uygun fiyatlı operatör gördüm. Örneğin Poyraz Wifi isimli operatör 75 mbps 105 TL olarak sağlıyor. Bir kaç haftaya kadar 100 mbps 95 TL olarak sağladığını görmüştüm.  Peki bu fiyat farklarının sebepleri neler? Hepsi Türk Telekom altyapısı kullanıyorsa bu fiyat farkı varsa hizmet kalitesi farkı da var mı? Gibirnete geçiş yapmalı mıyım? Yada Poyraz Wifi’ya geçiş yapmalı mıyım? Hadi gelin bakalım. Deneyimlerimden ufak bir bahsedelim.

Operatörlerin hepsi Türk Telekomun alt yapısını kullanıyorsa kalite farkı olur mu?

Operatörler arasında elbette müşteri hizmetlerinin yazılı, sesli kanalı olup olmaması ve bir sorun olma durumunda sizleri bekletmeden hızlıca geri dönüş yapıyor olması oldukça önemli. Bu önemli bir hizmet kalitesi farkı yaratabilecek bir konu. Operatörlerin bende bıraktığı kalite deneyimlerine bakalım:

TURKNET:

Turknet Müşteri Hizmetleri Kanalları ve Kalitesi Nasıl?

Turknet’te arıza olduğunda arayarak ulaşabileceğimiz bir müşteri temsilcisi bulunmuyor. Bunun yerine  arıza kaydınız yazılı olarak bildiriyorsunuz. Bir çok kişi için bu oldukça dezavantajlı bir konu. Çünkü arıza olduğunda, arıza kaydı oluşturmak için yine internete erişebilerek arıza kaydı oluşturulması gerekiyor. Telefonda robota arıza kaydı oluşturma özelliği de eklenmişti ancak bu da arıza durumlarında arıza kaydı oluşturamadan telefon kapandığı durumlara da şahit oldum. Yani bu anlamda mobilimde internet yok, ben aradığım zaman birisine ulaşmak istiyorum diyen birisiyseniz. Turknet bu anlamda Müşteri hizmetleri Kalitesiyle sizlere Hizmet veremeyecektir.

Turknet İnternet Kalitesi ve İnternet Hızı Nasıl?

Turknet’in İnternet kalitesi, VDSL altyapıda deneyimledim ve Türk Telekomla aynı kalitede yüksek hızlar verdiğini deneyimledim. Ping süresi olarak da Türk Telekomla Turknet arasında bir fark göremedim. Arıza yaşama durumlarımda Turknet kaynaklı değil Türk Telekom’un altyapısal sorunlarından kaynaklı yaşadım. Bunu nerden biliyorsunuz diyecek olursanız Türk Telekom kullanan komşularımda da aynı anda internetin kesildiğini ve altyapı çalışması olduğunun bilgisinin de onlara Türk Telekom tarafından verildiğini öğrendiğim için biliyorum.

NETSPEED:

Netspeed Müşteri Hizmetleri Kanalları ve Kalitesi Nasıl?

Netspeed Müşteri hizmetleri kalitesi beklediğimden daha iyiydi. Aradığınızda ulaşabileceğiniz müşteri temsilcileri var. Müşteri hizmetlerindeki temsilciler nispeten bilgililer teknik sorularıma da yanıt verebiliyorlardı. Arıza durumunda da arayabiliyordum ancak genellikle arasamda çözüm yapamayacakları durumlar olduğu için Türk Telekom kaynaklı arıza vs diyorlardı. Telefonla arayıp ulaşmak isteyenler için oldukça iyi bir internet servis sağlayıcı operatörü diyebilirim.

Netspeed İnternet Kalitesi ve İnternet Hızı Nasıl?

 

Netspeed’i; Turknet zamlarından sonra, Netspeed’e geçiş yaparak kullanmaya başlamıştım. Yine aynı adreste ve aynı paket hızlarında VDSL olarak kullandım. Hız ve ping süreleri olarak Turknet ve Türk Telekom ile aynı değerlere yakın değerler aldım. Genel olarak memnun kaldığım bir hizmet oldu. Arkadaşını getir 12 ay boyunca 5 TL faturandan düşsün kampanyası mevcuttu bundan yararlandım 5 kişiyi abone etmiştim ancak genel olarak bu kampanyadan yararlanamadım. Yok arkadaşlarınız faturayı geç ödedi yok sizin otomatik ödeme talimatı sorun verdi vs genel olarak tam bir indirim kullanamadım.

GİBİRNET, GIBIRNET:

 

Gibirnet Müşteri Hizmetleri Kanalları ve Kalitesi Nasıl?

Şu ana kadar deneyimlediğim en kötüsü diyebilirim. WhatsApp numaralarından yazıyorum ya hiç cevap vermiyorlar yada yazdıkları zaman olay geçmiş bitmiş oluyor. Web sitelerindeki canlı destek de aynı şekilde hem bilgisiz olduklarını düşünüyorum hemde çok geç yazıyorlar yada hiç yazmıyorlar. Bunun sebebinin yetersiz çalışan sayısından olduğunu ve yeni gelen abonelere yetişemediklerinden olduğunu sanıyorum. Arayabildiğiniz bir telefon numaraları müşteri hizmetleri telefon numarası var ancak ben arasamda canlı bir insan ile görüşemedim. Bu noktada da yetersiz olduklarını deneyimledim. Web sitesi üzerinden arıza kaydı oluşturması da oldukça kötü. Daha dün bir arıza yaşadım DSL ışığı yanıyordu ancak internet ışığı yoktu. Bir arıza kaydı oluşturayım diyerek gibirnet web sitesine girmeyi denedim. Birde ne göreyim. Onların web sitesine bile girilmiyor(kendi mobil verimi açtım) web siteleri de çökmüş. Gibirnet sitesi 500 hatası veriyor.. 500 hatası Sunucuyla ilgili bir sorun olduğunu gösteren hata kodudur. Anlaşılan  Gibirnet sunucuları yeni gelen aboneleri kaldırabilecek güçte değil yada arka planda başka şeyler oluyor. Gibirnet gruplarından öğrendiğime göre o saatlerde tüm Gibirnet kullanıcılarının internetleri kesilmiş.

Gibirnet İnternet Kalitesi ve İnternet Hızı Nasıl?

Gibirnet İnternet kaliteli mi yüksek hız veriyor mu noktasına gelecek olursak yukarda da belirttiğim gibi çok fazla kesinti yaşadım. Daha bu operatöre geçeli 1 hafta olmadı ama geçtiğim için çok pişmanım. İlk geçtiğim saatlerde; Netspeed, Turknette 75 74 mbps hızlar alırken, Gibirnet’ten 20 mbps civarlarında stabil olmayan hızlar almaya başladım. Durumu müşteri hizmetlerine belirttim ancak hiç dönüş yapan yazan kimse olmadı. Neyse düzelir yeni geçtim diyedir belki dedim. Ping seviyeleri de 50 ms civarlarındaydı. Normalde benim Türk Telekom, Turknet, Netspeed operatörlerinde aldığım ping 5 ms idi. Gibirnetten aldığım Tam 10 katı daha kötüydü. Ertesi gün hızım biraz daha düzeldi gibi oldu 67 70 mbps civarı hızlara çıktım hatta biraz daha zorlayarak 72 73 mbpsleri gördüm. ancak ping seviyesi en fazla  15, 16 ms düşüyor. Ping olarak kesinlikle başarılı bulmadım. Dün ise yaşadığım bağlantı sorunu tamamen Gibirnet kaynaklıydı. Bu da beni bu firmadan soğuttu. Gerek Müşteri hizmetlerinin yetersiz kalması, gerek ping ve hızların stabil olmaması ve internetin olur olmaz kesilebiliyor olmasından dolayı bu operatörden farklı bir operatöre geçmeyi düşünüyorum. Ancak 6 aydan önce çıkarsam 120 TL’lik aktivasyon ücreti ödemem gerekecek. Bildiğim kadarıyla da 3 ay dolmadan önce farklı bir operatöre geçiş yapamıyorsunuz… Bir avantaj olarak gözükebilecek konu olarak ipv6 destekliyor ancak şu an malesef bir çok site ipv6 desteğinden mahrum. İleriye dönük olarak iyi bir şey olduğunu söyleyebilirim.

Edit: Bu yazıyı yazdığım için mi bilinmez web siteme gibirnet internetine bağlıyken erişemiyorum:

Sadece kendi web sitemde değil bir çok başka web sitesinde de bu sorun ile karşılaştım. Sorun web sitelerinden kaynaklı değil internet servis sağlayıcısından kaynaklı. Neden mi diyecek olursanız aynı cihaz ile farklı interneti bağlayarak girmeyi denediğimde hiç bir sorun yaşamadan giriyorum. Gibirnete bağlıyken VPN açarak da sorunsuz giriş yapabiliyorum. ipv6 kaynaklı da olabilir yada başka bir sebepten de olabilir ama bu ve bunun gibi durumlar bende çok olumsuz görüşe sebebiyet verdi ve vermeye de devam ediyor…

 

 

Bu yazılar tamamen deneyimlerdir. Bir firmayı kötülemek yada karalamak amaçlı yazılmamıştır.

Bir Cevap Yazın