Uykuya Dalarken Düşme Hissi

Uykuya Dalarken Düşme Hissi

Hiç derin bir uykudayken düşüyormuş hissine kapıldınız mı? Bunun neden olduğunu merak ediyor olmalısınız. İşte bu olayın bilimsel açıklaması.

Çoğu kişi bu olayı ani sendeleme, sıçrama ve boşluğa düşme olarak tanımlıyor. Bazı kişiler uykuya devam etse de, çoğu kişi hızlı bir kalp atışıyla birlikte korkarak uyanıyor.

Belkide bu durumda ruhunuzun vücudunu terk ettiğiyle ilgili söylentileri de duymuşsunuzdur. Ancak bu durum “myoklonik hareketler” olarak tanımlanan psikolojik bir süreçtir.

Uyuduğumuzda her biri 4 aşama içeren bir çok uyku dalgasından geçeriz.

  • Düşme hissi de NREM adı verilen ilk aşamada gerçekleşir. Bunun neden gerçekleştiğine dair bir kaç teori vardır. Bunlardan biri ise uykuya dalarken kasların gevşemesi ve beynin bazen karışarak düştüğünüzü zannetmesidir. Bunun sonucunda tepki olarak kaslarınız kasılır ve düşmeden önce “kendinizi yakalarsınız”.

Bir diğeri ise insanların ağaçlarda yaşadıkları zamanlarda düşmeyi engellemek için geliştirdikleri bir refleks olduğunu savunan bir çeşit evrim teorisidir.

  • Bu sırada ani bir elektrik şoku hissederek uyananlar da vardır. Bu durum; stres, kaygı, düzensiz uyku ve yorgunluktan kaynaklı olabilir.

Bu psikolojik olayın 10 insandan 7’sinde görüldüğü belirlenmiştir. Ara sıra ya da sıklıkla tekrarlanabilir. Eğer bu durumla çok sık karşılaşıyorsanız doktora görünseniz iyi olur. Ancak çoğu zaman sağlığınızı tehdit edecek bir nedenden kaynaklanmamaktadır.

Yani endişelenecek bir şey yok. Sadece derin bir nefes alın ve tekrardan uykuya dalabilmek için rahatlayın.

 

Kaynak : bruce3

 

Temel Arama Kelimeleri : Uykuya Dalarken Düşme Hissi,Sağlık, Güncel Sağlık Haberleri, uykuya dalarken düşmek,uyurken sıçramanın nedenleri, Rüyada Sıçrama

 

Bir Cevap Yazın