Akıllı Telefonunuzdaki Yazan Marka Gerçekten O Telefona mı Ait

Akıllı Telefonunuzdaki Yazan Marka Gerçekten O Telefona mı Ait

Akıllı Telefonunuzu üreten gerçekten de önünde yada arkasında yazan firma mı sizce? Apple, Samsung , LG, Blackberry, HTC, Sony, Casper, Vestel, General Mobile, Huawei, Asus, Reeder, Lenovo, ZTE yada buraya sayamadıklarım herhangi bir markada telefona sahip olabilirsiniz. Peki ama dediğim gibi bu telefonunuzda yazan markalar telefonun tüm parçalarını kendileri mi üretiyor? Hiç düşündünüz mü? Teknoloji geliştirilmesi kolay görünen üretimi zor şeylerdir aslında. Bu yazının aklınızdaki sorulara birazcık olsun cevap vereceğini düşünüyorum.

Kasa

Elinizdeki telefonun kasası plastik ise LG, cam ise Gorilla Glass tarafından üretiliyor. Metal ise Çin’de fason üretim yapan firmalar.

Ekran

Güzelim iPhone bile ekranını can düşmanı(!) Samsung veya LG’ye yaptırıyor. Sony ve Sharp ise diğer üretici firmalar.

Dokunmatik

Kuşkusuz Gorilla Glass. Ne yazık ki rakibi bile yok.

Kamera

Bir çoğu Sony ve Nec ürünü yeni yeni Toshiba ürünleri var.

Anakart

Birçok Çinli firma Foxconn elinden çıkıyor başta tüm iPhone modelleri. Asus yeni yeni yayılmaya başladı.

Hafıza ve Ram

Tek başına piyasaya Hynix hakimken Samsung, yeni yeni piyasada boy göstermeye başladı.

İşlemci

En çok muzdarip olduğum konu çünkü telefonlarınızın hızını özelliklerini bu firmalar belirliyor. İsterseniz girin sitelerine ve araştırın. Bizler ise şu iyidir bu özelliklidir tartışması yapıyoruz. Qualcomm piyasaya tek başına hakimken; Samsung pazara girdi aynı zaman diliminde MTK ve tekrar söylüyorum; saniyedeki resim hızınızdan kaç MP fotograf çekmesine, görüntüleme çözünürlüğünden yükleyebileceğin uygulamaları bu firmalar belirliyor.

Soru

Önemli parçaları yazdım daha yazmadığım, şarj aleti soketleri -ki boşa tek tip olmadı veya Apple boşa küçültmedi bir şartlandırma ürünü- kulaklık girişleri iç ve dış hoparlörler hepsi birer firma ürünü.

Şimdi sorarım size tüm bu parçaları üreten kompetanlar var iken telefonunuzun markası sizce üzerinde yazan mı? Yoksa özelliklerini belirleyen yapabileceklerini sınırlayan işlemci firmaları mı?

yazının bir kısmı alıntıdır. Yazarın izni alınarak paylaşılmıştır. Kaynak

2 yorum

Bir Cevap Yazın