Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Siz de her şeyi evde kendi elleriyle yapmak isteyenlerden misiniz? Elma sirkesinin bile organik olanını yani ev yapımı tarifini merak ediyorsanız evde elma sirkesi nasıl yapılır konulu makalemiz tam size göre.


Evde elma sirkesi yapımın malzemeleri

1 litreden az su
2 adet elmanın kabuğu
1 çay kaşığı şeker
1 çay kaşığı tuz
1 litrelik cam kavanoz

Elmaların kabuklarını kalınca soyun. Daha sonra cam kavanoza ekleyin. Üstüne 1 litreden az suyu, 1 çay kaşığı şekeri ve 1 çay kaşığı tuzu ilave edin. Kavanozun ağzını kapatarak tüm malzemelerin karışması için çalkalayın. 10 gün kadar güneş görmeyen bir yerde kavanozu bekletin. Fakat burada asıl dikkat etmeniz gereken kavanozun ağzını tam olarak kapatmamanız. Eğer ağzını tam olarak kapatıp hava almasına engel olursanız kavanoz içindeki şeker fermente olarak alkol üretmeye başlar. Dilerseniz kavanozun ağzını kapakla değil bir havluyla kapatın. Kullandığınız suyun içme suyu olmasına da dikkat edin. Bu arada kavanozu iki günde bir tahta kaşıkla karıştırın. On günün sonunda kavanozdaki suyu süzün ve elde ettiğiniz sirkeyi buzdolabında saklayın.


Faydaları saymakla bitmeyen elma sirkesini evde yaparak piyasadaki birçok ürünün size sağlayacağı faydadan daha fazlasını sağlamış olacaksınız. Yağ yakıcı özelliğiyle de bilinen sirkeyle kilo da verebilirsiniz. Yemeklerden bir saat önce bir bardak suyun içine bir yemek kaşığı sirke ekleyip içiniz. Yaptığınız bu karışım iştahınızı kesecek ve yağ yakmanıza yardımcı olacak. Eğer mide rahatsızlığınız varsa bu tarifi yemeklerden 1 saat sonra da uygulayabilirsiniz. Elma sirkesini ayrıca sebze ve meyvelerinizi tamamen temizlemek için dezenfekte etmede de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın