Kışı Hasta Olmadan Nasıl Atlatabiliriz?

Kışı Hasta Olmadan Nasıl Atlatabiliriz?

Sonbahar ile birlikte soğuklar fazlasıyla kendini göstermeye başladı. Peki biz bu soğuk havalarda hasta olmamak için neler yapmalıyız nelere dikkat etmeliyiz biliyor muyuz ?

Peygamber Efendimiz ( S.A.V ) Buyurmuştur ki

Yaşlılıktan önce gençliğin

Fakirlikten önce zenginliğin

Meşguliyetten önce boş vaktin

Ölümden önce hayatın

HASTALIKTAN ÖNCE SAĞLIĞIN kıymetini bilin .

Aşı olun

Zamanı geldiğinde aşı olun ki hastalığı engelleyebilsin veya en hafif şekilde atlatmanızı sağlayabilsin. Unutmayın hastalık sırasında yaptırdığınız korunma aşının size bir etkisi olmayacaktır.

Pamuklu giysiler tercih edin

Çok sıkı ve terletecek naylon kıyafetler tercih edilmemelidir. Pamuklu kıyafetler vücudun hava almasına yardımcı olur. Mevsim şartlarına uygun giyinin bana bişey olmaz üşümem demeyin.

Kapalı yerlerde çok kalmayın

Unutmayın Grip vb hastalıklar kapalı alanlarda öksürük ile yayılan hava kabarcıkları şeklinde bulunur. Sizde bu hastalığı farkında olmadan kapmış olursunuz. O yüzden evinizi iş yerinizi vs. sık sık havalandırmalısınız.

Hasta kişilere dikkat

Öksüren ve hasta olduğunu bildiğiniz insanlardan uzak durun fazla yaklaşmamaya temas etmemeye özen gösterin. Eğer ki hasta kişi sizseniz elinizden selpağınızı eksik etmeyin hapşırırken öksürürken ağzınızı kapatın ki hastalık bulunduğunuz ortama yayılmasın. Ve insanları da bu konuda uyarın.

Uykuya dikkat edin

Uykusuzluk vücudunuzun direncini düşürür ve daha kolay hastalanmanıza sebebiyet verir. O yüzden uykunuzu düzenli ve yeterli saatler halinde uyumaya özen gösterin.

Bol bol su tüketin

Su ve sıvı tüketmek yazın olduğu kadar kış mevsiminde de önemlidir. Susamamış olsanız dahi sık sık su için. Unutmayın ki su vücudunuzdaki toksinleri atmanıza yardımcıdır.

Taze meyve ve sebze tüketin

İyi beslenmek daima iyi hissettirir ve iyi beslenen insanların vücudu daha dirençlidir. Kış meyveleri ve sebzeleri hastalıktan korunmanıza yardımcı olacaktır. C vitaminini eksik etmeyin .

Bu arada 2 sene önce beni kedi ısırdığı için hala Grip vs olamıyorum Artık vücudum nasıl dirençli hale geldiyse . Arı ısıran birinden de yıllardır hasta olmadığını duymuştum Şimdiden geçmiş olsun sizlere.

 

 

Alıntıdır. Yazarın izni olarak alınmıştır. Kaynak : KS Görsel Kaynak :  cnd.pudra

2 yorum

Bir Cevap Yazın