Mutasyona Uğramış Yeşil Uğur Böceği

Mutasyona Uğramış Yeşil Uğur Böceği

Uç uç uğur böceği annen sana terlik pabuç alacak diye bir giriş yapmak isterdim ama bu göreceğiniz uğur böcekleri diğerlerinden çok farklı.  Evet yanlış okumadınız mutasyona uğramış uğur böcekleri bulunmakta. Uğur Böceği denince aklımıza gelen siyah benekli kırmızı renkli uçabilen böceklere çok benziyor ama onlardan değil bu.

fotograf0472

Normal Uğur Böcekleriyle Mutasyona Uğramış Yeşil Uğur Böceği Arasındaki Farklar:

  1. fotograf0473Öncelikli Farkı tabikide renkleri. Normal uğur böceği kırmızı bazende sarının tonları olup siyah beneklere sahipken bu bizim mutasyona uğramış minik böceğimiz yeşil renkten oluşmakta ve belirgin benekleri yok.

 

 

 

 

  • 2.fotograf0464Normal uğur böcekleri uçabilirken bu mutasyonik yeşil uğur böceğimiz uzun incelememelerime rağmen uçmamakta. Üstelik kanatları da diğer kırmızı türünde bulunduğu gibi bulunmakta.

 

 

 

 

 

  • 3. Mutasyona uğramış Yeşil Uğur BöceğiNormal Kırmızı uğur böceğimiz ne ot bulursa yerken bu yeşil mutasyonik uğur böceğimiz sadece biberiye bitkisiyle beslenmekte ve bu bitki üzerinde yumurtlayarak çoğalmakta.

Yeşil Uğur böceğinin Düşmanları :

 

Biberiye yeşil uğur böceğiKesinlikle ve kesinlikle ana düşmanları örümcekler! Biberiye bitkilerini ellediğinizde elinize yapışan iğrenç bir sümüklü ip geliyorsa bilin ki orda bir örümcek tezgah açmış ve özellikle akşam yemeği olan sivrisineklerin ağına düşmesini bekliyordur. Fakat sivrisinekle doymayan örümcek ağına bu mutasyona uğramış yeşil uğur böceklerimizin yumurtalarını yiyerek de hayatta kalıyor. Bu yüzden Yeşil Uğur böcekleri  hem rüzgardan hemde örümcekten korunmak için bitkinin en kuytu köşelerinde yumurtlayarak hayatta kalmaya çalışıyorlar.

 

Dipnot :

Görseller 2013’deki araştırmamdan kalmadır. Görüntü kalitesi bu yüzden düşüktür. Mutasyona uğramış deme sebebim bizim alıştığımız uğur böceklerinden biraz daha farklı olmasından kaynaklıdır. Mutasyon analizi yapılmamıştır. Yazılar tamamen gözlemlerimden oluşan bilgilerdir. 

4 yorum

  1. Google’da her yerde aradım hakkında hiç bilgi bulamadım yazı için çok teşekkür ederim :))))

Bir Cevap Yazın